Czym zajmuje się ortopeda i kiedy warto umówić się na wizytę

Ludzkie ciało jest narażone na wiele szkodliwych dolegliwości, przez co nieraz konieczna jest interwencja lekarza. W przypadku narządu ruchu specjalistą wykwalifikowanym do pomocy pacjentowi jest ortopeda. Jednak czym zajmuje się ortopeda i co leczy?

Ortopeda – co leczy?

Ortopeda to lekarz specjalista zajmujący się schorzeniami dotyczącymi narządu ruchu. Trzeba wiedzieć, że musi on posiadać obszerną wiedzę, ponieważ działania ortopedy dotyczą chociażby zmian zwyrodnieniowych, wad postawy, uszkodzeń nerwów obwodowych, chorób metabolicznych itd. Ortopeda przyswaja też wiedzę na temat traumatologii, t.j. diagnozy oraz leczenia urazów (złamań, zwichnięć, skręceń).

Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa powinien udać się pacjent?

Wizyta u ortopedy najczęściej dotyczy osób, które skarżą się na ból. Nic w tym dziwnego, ponieważ ciężko normalnie funkcjonować z takimi dolegliwościami. Ból również jest od wieków uznawany za pewnego rodzaju sygnał od organizmu mówiący, że coś jest nie tak. Jeżeli bardzo często boli Cię kręgosłup – koniecznie odwiedź tego specjalistę. Może wykryć konkretną dolegliwość, jeżeli takowa występuje. W przeciwnym wypadku lekarz poleci wybranie się na masaż.

Trzeba jednak wiedzieć, że wizyta u ortopedy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musi być wcześniej poprzedzona wizytą u lekarza rodzinnego, który wyda stosowne skierowanie do specjalisty. Brak skierowania natomiast nie jest przeszkodą w przypadku lekarzy prywatnych.

Specjalista ten pomaga w przypadku wielu dolegliwości. Najczęściej chodzi o choroby kręgosłupa, czyli na przykład dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe. Dodatkowo, ortopeda leczy chrzęstniakowatość, martwicę kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, nowotwory kości, urazy, wady wrodzone, choroby biodra, choroby zapalne, chorobę Dupuytrena. Zajmuje się też o wadami postawy (skoliozą, płaskostopiem, kifozą itd.).

Jakie metody badań wykorzystuje ortopeda?

Pierwszy etap wizyty u ortopedy to przede wszystkim dokładny wywiad z pacjentem. Dopiero na jego podstawie lekarz może skierować go na poszczególne badania. Pacjent zostanie spytany o dotychczasowe choroby, dlatego dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonanych badań, czyli na przykład zdjęcia RTG kręgosłupa.

Kiedy specjalista ma wątpliwości, najczęściej zleca wykonanie kolejnego RTG, ewentualnie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Rzadziej zaleca densytometrię, która określa gęstość tkanki kostnej.

Warto wiedzieć, że ortopeda to również specjalista od profilaktyki, szczególnie w przypadku dzieci. Rodzic powinien udać się ze swoją pociechą do lekarza ortopedy niedługo po porodzie. Już wtedy można wykryć pewne dolegliwości. Później do specjalisty stawiają się najmłodsi z wadami postawy, najczęściej płaskostopiem i podejrzeniem skoliozy. Taka wizyta może skutkować na przykład zaleceniem wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Leczenie ortopedyczne

Metoda leczenia zawsze zależy od konkretnego schorzenia. Często ortopeda przepisuje farmaceutyki, takie jak tabletki przeciwzapalne i rozkurczowe. Nierzadko również kieruje pacjenta na fizjoterapię, która dotyczy częstych masaży, indywidualnie dobranych ćwiczeń. Konieczne może okazać się stosowanie metod zachowawczych, czyli na przykład gorsetów, ortez. Ortopeda może też skierować na operację. Po zabiegach chirurgicznych pacjent zostanie najpewniej skierowany na rehabilitację.

Author: dev5e2