Dieta genetyczna – co to takiego?

Nietrudno zauważyć, że dieta, która świetnie sprawdza się u jednej osoby, nie zawsze tak samo wpływa na inną. Przyczyn może być wiele: od nietolerancji pokarmowych, przez posiadanie genu otyłości, jak i inne predyspozycje metaboliczne. Wszystko to sprawia, że szukanie odpowiedniej diety może trwać bardzo długo. Tutaj właśnie wkracza pole diety genetycznej, a więc całkowicie zindywidualizowana dla danej osoby. Na czym polega?

Dieta genetyczna – czym jest?

DNA człowieka jest całkowicie indywidualnym bytem i choć pod wieloma aspektami każdy człowiek jest do siebie podobny, jest wiele elementów odróżniających go od pozostałych. W myśl diety genetycznej tylko idealnie dopracowany pod daną osobę jadłospis może w pełni sprawić, że osoba będzie widziała rezultaty swoich starań.
W typowych dietach najczęściej można spotkać się z podziałem na wiek i płeć, a czasem jeszcze dodatkowo ze zróżnicowaniem ilości danych składników odżywczych i ich jakości. Nie biorą one jednak nigdy pod uwagę uwarunkowań metabolicznych, które mogących wpływać na zapotrzebowania żywieniowe.
Dokładnie dopasowywanie diety DNA odbywa się także w licznych klinikach na terenie całej Polski. Taki proces pozwoli Ci zmniejszyć dolegliwości w przypadku wielu chorób, a nawet pomoże zapobiec rozwojowi komórek rakowych. Wszystko to sprawia, że dieta ta robi się coraz popularniejsza na całym świecie.

Dieta DNA – jakie geny wpływają na otyłość?

Na przestrzeni ostatnich lat poznano wiele genów, które mają bezpośredni wpływ na szybkość powstawania tkanki tłuszczowej. Właśnie w oparciu na nich, dieta genetyczna wprowadzi odpowiednie zmiany, aby zachować, a nawet poprawić poziom zdrowia danej osoby.

  • Gen FTO – jest to tak zwany gen otyłości, który sprawia, przy nieodpowiedniej jego modyfikacji, na szybsze wpadanie w nadwagę i otyłość. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest on ważny i utrudniający zrzucanie wagi, nie eliminuje takiej możliwości. Odpowiednio dobrana dieta genetyczna we Wrocławiu i zwiększona aktywność fizyczna zdecydowanie w tym pomoże.
  • Gen APOE – inaczej apolipoproteina E, może zwiększać ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, co sprawia, że po znalezieniu tego genu warto przejść na dietę niskocholesterolową.
  • Gen MTNR1B – jest bardzo ważnym genem, którego mutacje mogą powodować zespół policystycznych jajników, cukrzycę ciążową, jak i typu 2. Sprawia to, że warto dostosować dietę pod kątem tych problemów.
  • Gen MC4R – wpływa na regulowanie apetytu, a jego mutacje mogą powodować preferencje do potraw tłustych i ciężkich, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i sylwetkę.

Jak widać, nutrigenetyka zdążyła poznać wiele genów, mających bezpośredni bądź pośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Jest to niewątpliwie klucz do rozwiązania tego problemu w przypadkach, gdy odpowiednia dieta i ćwiczenia są niewystarczające lub dają zbyt powolne efekty.

Jak nietolerancje pokarmowe wpływają na dietę?

Jednym z największych problemów przy dobieraniu diety są produkty, których osoba nie może spożywać właśnie z powodu alergii bądź nietolerancji pokarmowych. Bardzo często jednak ludzie nie zauważają połączenia pomiędzy ulubionymi daniami, a ich złym wpływem na zdrowie. Chwila bólu brzucha może wydawać się jedynym objawem, ale nietolerancja może mieć też długotrwałe skutki w postaci obniżonego nastroju, chronicznego zmęczenia, czy bólów głowy. Dlatego tak ważna jest diagnoza, ponieważ tylko to szybko pozwoli wyeliminować dane pokarmy z diety.

Jednym ze sposobów na zbadanie posiadanych nietolerancji pokarmowych są testy DNA. Najlepiej przeprowadzać je kompleksowo, gdyż wtedy będzie można dowiedzieć się o największej ilości pokarmów, które źle wpływają na dane ciało. Następnie warto wybrać się do dobrego ośrodka diety genetycznej we Wrocławiu i otrzymać odpowiednio dobraną dietę.

Kiedy wybrać się na badania DNA?

Testy genetyczne związane z dietą powinny być wykonywane przede wszystkim przez osoby, które pomimo ćwiczeń nie są w stanie zrzucić nadmiaru kilogramów. Warto też o tym pomyśleć, gdy zaobserwować można zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, jak i rodzinną historię miażdżycy, czy chorób serca. Warto też pamiętać, że tym sposobem łatwo wykryć nietolerancje pokarmowe, co pomoże w zażegnaniu nieprzyjemnych dolegliwości.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *