Jak dobrać klamki do drzwi?

Drzwi pełnią bardzo praktyczną, ale też estetyczną funkcję, zwracając na siebie uwagę każdego, kto wchodzi do mieszkania, a nawet tylko obok niego przechodzi. Nic w tym dziwnego, że bardzo często dobierane są one tak, aby pasowały do stylu i oddawały charakter właściciela. Jednak dużo mniejszą wagę przykłada się do wyboru klamki, która przecież jest równie ważna. Warto wiedzieć, jak wybrać ją tak, aby była praktyczna, a zarazem świetnie się prezentowała.

Jakie są rodzaje klamek?

Klamka sama w sobie jest często używana jako określenie również innych uchwytów drzwiowych, więc warto powiedzieć o najczęściej występujących rodzajach. Z jakimi uchwytami można się spotkać?

  • Klamki – to najbardziej popularna opcja, która działa na zasadzie naciśnięcia uchwytu, który zwalnia zamek, pozwalając otworzyć drzwi.
  • Gałki – bardzo rzadko można się z nimi spotkać w drzwiach zewnętrznych. Działają na zasadzie przekręcenia gałki w jedną ze stron, co otwiera bądź zamyka drzwi.
  • Podchwyty – to rozwiązania, które potrzebują pociągnięcia. Najczęściej można spotkać je w drzwiach przesuwnych.

Oczywiście jeszcze wiele innych rzeczy może charakteryzować dane klamki w Krakowie czy innym mieście. Jedną z tych rzeczy jest zamek. Może on być stworzony tak, aby pasował do niego tylko i wyłącznie klucz patentowy, co najczęściej wykorzystuje się przy drzwiach zewnętrznych. Istnieją też zamki na tradycyjne klucze z piórkiem, które często są wykorzystywane w stylach tradycyjnych i retro. Nie można też zapomnieć o zamkach z blokadą, które najczęściej montuje się w łazienkach.

Wielkość klamek – jak dobrać?

Tak naprawdę trzeba patrzeć na ten problem z dwóch stron – estetycznej, jak i funkcjonalnej. Klamka powinna zostać dobrana tak, aby była w pełni wygodna w użytkowaniu. Musi być wielkości, która będzie odpowiednia dla każdego domownika, pozwalając na sprawne otwieranie i zamykanie drzwi. Jedne rodzaje uchwytów są dla danej osoby mniej wygodne od innych, więc warto się nad tym dobrze zastanowić.

Aspekt estetyczny pozwala na duże pole do zmian. Sama klamka nie powinna być za mała bądź za duża, nie mówiąc już o odpowiednio dobranej kolorystyce. Warto jednak pamiętać, że na wygląd klamki wpływa też jego szyld, który jest montowany do drzwi. Może on prezentować różne kształty i kolory, a jest równie zauważalny, jak sam uchwyt, co sprawia, że warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Sprawdź ofertę klamek na http://www.weromex.pl/oferta/klamki/

Jaki kolor będzie odpowiedni?

Niezależnie, czy wybieramy klamki w Krakowie, czy innym mieście, warto postawić sobie pytanie o ich kolorystykę. Najczęściej można spotkać się z klamkami czarnymi, szarymi bądź białymi. Kolory te działają najczęściej na zasadzie podobieństwa bądź kontrastu, zależnie od gustu i preferencji właściciela.
Warto wiedzieć, że do drzwi zewnętrznych lepiej nie montować klamek białych, gdyż bardzo szybko mogą ulec ubrudzeniu, co zredukuje ich wartość estetyczną. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się uchwyty ciemne, na których możliwe zabrudzenia nie będą tak widoczne.

Dużo większa wolność w doborze koloru istnieje, gdy mowa o klamkach wewnątrz domu. Tutaj można sobie pozwolić na dowolną kolorystykę – dziś tak naprawdę nic nie blokuje przed dopracowaniem takich szczegółów dokładnie tak, jak się tego pragnie.

Materiał klamki – który wybrać?

Najczęściej można się spotkać z kilkoma materiałami – będą to aluminium, mosiądz, jak i nikiel. Najpopularniejsze jest zdecydowanie aluminium, które jest bardzo lekkie, jak i tanie. Pozwala jednocześnie na bardzo dobre dostosowanie od preferencji właściciela, mogąc prezentować się w różnych stylach. Najbardziej ozdobnym materiałem będzie mosiądz, który można spotkać w klamkach w Krakowie i jego starych kamienicach. Taka opcja najczęściej jest używana dla odtworzenia dawnego stylu.

Warto też zwrócić uwagę na klamki zrobione ze stali nierdzewnej, które są świetnym wyborem w drzwiach zewnętrznych i antywłamaniowych. Wszystko to dzięki ich wysokiej trwałości, która pozwala na zabezpieczenie mieszkania przed uszkodzeniami, które mogą przysporzyć różne okoliczności.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *