Cieknąca woda z rur potrafi stanowić naprawdę poważny problem – niezależnie od rozmiaru usterki. Jeżeli wyciek jest duży, może doprowadzić do zniszczenia naszego miejsca zamieszkania, co już samo w sobie jest szkodą. A w przypadku bloku lub budynku wielorodzinnego może nawet dojść do zalania osób mieszkających pod nami, co naraża nas na jeszcze większe straty. Małe wycieki często są bagatelizowane, choć one także potrafią być niebezpieczne. Zazwyczaj stanowią zwiastun większej awarii, jednak nie to jest najpoważniejszym problemem. Kapiąca do szafek woda powoduje powstanie wilgotnego i ciepłego miejsca, a więc doskonałego otoczenia dla wszelkich szkodników, pasożytów i szkodników domowych, jak karaluchy, prusaki czy rybiki.
W wyciekach problematyczne jest to, że zazwyczaj widzimy ich końcowy odcinek, czyli miejsce, gdzie zbiera się woda, a także ich efekt, na przykład zalaną przestrzeń w kuchni. Źródło problemu może się jednak znajdować w zupełnie innym miejscu, znacznie wyżej. Czasem jest ono praktycznie niewidoczne. Jak więc je znaleźć i podjąć skuteczne działania?
Lokalizacja przecieków wody
Wykrywanie przecieków wody można uznać za nie lada sztukę. Tak jak już zostało wspomniane – najczęściej widzimy zaledwie ostatni odcinek i efekt takiej awarii. Rzadko kiedy zdarza się, że od razu trafiamy na miejsce, gdzie ma swój początek. Jeżeli pojawiają się podejrzenia, że w którymś miejscu działającej w domu instalacji wodnej doszło do naruszenia jej struktury, należy podjąć odpowiednie działania. Taka sytuacja może objawiać się np. pojawieniem się wilgoci na ścianach czy zmniejszonym ciśnieniem wody w kranach. Wtedy trzeba jak najszybciej odnaleźć źródło problemu i przeprowadzić wszelkie konieczne naprawy, ponieważ zignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Sprawdzanie każdej rurki w mieszkaniu nie tylko mija się z celem, ale także w wielu przypadkach jest niemożliwe, ponieważ niemal w stu procentach sytuacji są one ukryte za ścianą. Istnieje jednak skuteczny sposób na sprawdzenie szczelności instalacji wodnej w swoim domu i to bez potrzeby wykorzystywania profesjonalnego sprzętu. Należy zamknąć wszystkie krany, zlewy, prysznice i poczekać aż napełnią się wszystkie spłuczki. Następnie trzeba odciąć dopływ wody do lokalu na 3 do 12 godzin (im dłużej, tym badanie będzie bardziej miarodajne). Przez ten czas nie można w ogóle korzystać z toalety czy kranów w domu. Następnie po jego upływie należy uruchomić dopływ wody i obserwować stan licznika. Jeśli zacznie ona od razu pracować tak, że przesunięcia będzie można z łatwością zauważyć gołym okiem – ciśnienie wody w instalacji po jej odcięciu spadło. Oznacza to, że musiało jej gdzieś ubyć, a po otwarciu system zrobił wszystko, aby ją uzupełnić.
Wykrywanie i lokalizacja przecieków wody w Poznaniu
Na rynku istnieje całkiem sporo przedsiębiorstw, które przeprowadzają profesjonalne wykrywanie przecieków wody. Powyższa metoda jest niedoskonała. Dlatego, aby mieć absolutną pewność, warto zgłosić się po pomoc do profesjonalistów, takich jak Termo-Lab i skorzystać z oferty wykrywanie przecieków wody – Poznań.