Mobilne badanie EEG – kto może z niego korzystać?

Mobilne badanie EEG, czyli bioelektrycznej czynności mózgu, nie musi być wykonywane jedynie w warunkach szpitalnych. Istnieje możliwość przeprowadzenia go w domu pacjenta, jeśli tylko jego stan tego wymaga. Co ważne, jest to możliwe siedem dni w tygodniu i to na terenie całego kraju. Warto to sprawdzić!

EEG z dojazdem do domu dla dzieci

Nie wszystkie dzieci odnajdują się dobrze w rzeczywistości szpitalnej. Jeśli są wrażliwe i pobyt w placówce leczniczej wiąże się dla nich z dużym stresem, lepiej poszukać alternatywy. Tutaj lepszą opcją wydaje się wykonanie badania w domu. Dziecko czuje się wówczas bezpieczne, poza tym nie ma kontaktu z wieloma obcymi osobami. Niektóre dzieci mają tzw. syndrom białego fartucha i panicznie boją się lekarzy.

Badanie wykonane w domu może być pomocne także w przypadku maluchów z padaczką, autyzmem, również tych niepełnosprawnych umysłowo lub fizycznie. Badanie na takich zasadach może się okazać pomocne w przypadku dzieci, które mają kłopoty ze snem. Na własnym terenie łatwiej o wyciszenie emocji i bezproblemowe przeprowadzenie pomiarów. Z pewnością pomaga w tym obecność rodziców, własne łóżko, a w nim ulubione przytulanki. Tak komfortowych warunków pomimo starań nie da się stworzyć w placówkach medycznych.

Badanie zgodnie z rytmem dnia pacjenta

To ułatwia przeprowadzenie trwającego około godziny badania. Poza tym można je wykonać w czasie drzemki dziecka lub wieczorem, gdy pójdzie spać. Z pewnością towarzyszy temu mniej obaw, a samo zaśnięcie z czepkiem do wykonywanie EEG na głowie jest łatwiejsze niż poza domem. Dzieci czują się bezpieczne i bez problemu zasypiają w swoich łóżkach. Mogą mieć przy sobie np. smoczek czy przytulankę, co z pewnością ułatwi zasypianie. Zdarza się, że poza domem, gdy pojawia się stres, przeprowadzenie badania nie jest możliwe, bo najmniejsi pacjenci płaczą i w ogóle nie mogą zasnąć.

EEG w domu pacjenta dla dorosłych

Nie tylko najmłodsi pacjenci chętnie korzystają z badania we własnych domach. Zdarza się, że decydują się na to dorośli. Głównie ci, którzy mają problemy z poruszaniem się związane z niepełnosprawnością oraz cierpią na choroby, które utrudniają wykonanie badania poza domem. Mowa tu również o schorzenia psychicznych, jak i neurologicznych. Osobom, które się z nimi borykają, będzie o wiele łatwiej zdecydować się na badanie właśnie w domowych warunkach. Trwa ono około godziny, a poprzedzone jest około dziesięciominutowym przygotowaniem. Warto dodać, że jeszcze inną grupą osób korzystających z badań EEG są sportowcy uprawiający sport kontaktowy. Wiąże się on z wieloma urazami w obrębie głowy. Przenośne EEG pozwala im wykonać badanie w domu, a nawet w hotelu przed ważnymi zawodami lub zaraz po nich, jeśli jest taka konieczność.

EEG w domu pacjenta – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim odpowiednio wcześniej należy zarezerwować sobie termin. Jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki, powinien skonsultować z lekarzem, czy nie należy ich odstawić. Nie wolno nakładać na włosy żelu, lakieru, pianki czy jeszcze innych kosmetyków obciążających skórę głowy. Wskazane jest, by dzień przed badaniem nie spędzać zbyt wiele czasu przed telewizorem i z komórką w dłoni. Wskazany jest odpoczynek od elektroniki. Zrezygnować należy również z picia napojów pobudzających np. kawy i herbaty, ale również z alkoholu. Jeśli badanie odbywa się podczas snu, to należy pamiętać, że wszelkie drzemki jeszcze przed jego wykonaniem są zakazane.

Kto jest kierowany na badanie EEG?

Badanie EEG powinno być wykonane u osób, które mają problemy z częstymi zawrotami i bólami głowy, a nawet omdleniami, uczestniczyły w wypadku samochodowym, mają podejrzenie występowania padaczki, skarżą się na problemy z pamięcią i koncentracją lub mają zaburzenia widzenia i snu. Oczywiście konieczność przeprowadzenia badania rozstrzyga lekarz w oparciu o wywiad przeprowadzony z pacjentem. Wówczas zapada też decyzja, czy EEG będzie wykonywane we śnie czy w czasie czuwania. Badanie EEG jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na zapisie czynności pracy mózgu. Jest to możliwe dzięki elektrodom przyklejonym do głowy pacjenta.

Podsumowując, badanie EEG z dojazdem do domu z pewnością dla niektórych osób będzie sporym ułatwieniem. Na szczęście jest wykonywane przez wiele podmiotów, które deklarują taką możliwość przez cały tydzień i to bez względu na lokalizację.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *