Montaż paneli słonecznych na dachu daje spore możliwości, ale wbrew pozorom nie sprawia, że cena za energię elektryczną spada do zera. Rachunek jest co prawda sporo mniejszy, ale i tak należy liczyć się z niewielkimi kwotami, które obejmują obsługę instalacji oraz okresowe korzystanie z prądu sieciowego. O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na montaż fotowoltaiki we własnym domu?
Instalacje fotowoltaiczne w Mazowieckim – koszty początkowe
Fotowoltaika generuje dość duży wkład początkowy – wartość średniej wielkości elektrowni słonecznej na dachu szacuje się na 20-30 tysięcy zł. Nie jest to mała kwota, ale warto potraktować ją jako dobrą inwestycję, która zwróci się szybko, a następnie zacznie na siebie zarabiać. Jako że trwałość modułów szacuje się na przynajmniej 30 lat, ich montaż może przynieść naprawdę wymierne korzyści. Ponadto pomoże odciąć właścicieli od stale rosnącej ceny energii elektrycznej, która w Polsce powstaje przy dużym udziale węgla, co ma destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne.
Aby fotowoltaika działała zgodnie z oczekiwaniami, powinno się wybierać markowe rozwiązania i solidną ekipę monterów. Warto decydować się na lokalne firmy, ponieważ świadczą swoje usługi taniej i są dostępne bliżej klienta. Oznacza to, że w razie awarii naprawa powinna być nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bardzo szybka. Przy wyborze firmy nie kieruj się jednak wyłącznie niską ceną, gdyż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Niska jakość podzespołów i samego montażu może ograniczać żywotność paneli lub sprawiać, że nie będą działały zgodnie z oczekiwaniami.
Montaż paneli fotowoltaicznych w Mazowieckim – obliczenie mocy instalacji
Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić, zanim jeszcze zostanie nawiązana współpraca z firmą montującą panele, jest poznanie zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. To kluczowa informacja pozwalająca na dopasowanie wielkości instalacji w taki sposób, by w pełni zaspokajała potrzeby budynku. Nie ma sensu montować zbyt małego systemu, ale również założenie takiego o zbyt dużej mocy może okazać się nieopłacalne. Ważne, by na podstawie średniego zużycia podać wartość powiększoną o mniej więcej 20-25%. To sprawi, że ostateczna ilość wyprodukowanego prądu będzie w całości zaspokajać potrzeby mieszkańców.
Skąd wziąć informacje o całorocznym zużyciu? Na każdym rachunku za prąd znajduje się rubryka pokazująca tę wartość. Jeśli mamy taką możliwość, warto porównać zużycie z 2-3 lat i sprawdzić, czy konsumpcja energii nie wzrasta z roku na rok. Dopiero mając te wszystkie dane, można przejść do poszukiwań dobrego wykonawcy fotowoltaiki, który zweryfikuje obliczenia i przeprowadzi profesjonalny montaż paneli słonecznych na dachu, garażu lub specjalnej platformie naziemnej. Ostatnie rozwiązania ma taką zaletę, że można je odwrócić w kierunku południowym i uzyskać najlepsze parametry do produkcji energii. Pamiętaj, że fotowoltaika się opłaca, bo dzięki niej zyskujesz dostęp do niezwykle taniego prądu przez 365 dni w roku.