Przyciemniane szyby, a prawo – jak mocno można przyciemnić szyby, aby nie dostać mandatu?

Przyciemnione szyby w aucie cieszą się dużą popularnością wśród kierowców, ponieważ poprawiają jego wygląd zewnętrzny, choć nie jest to ich jedyna zaleta. Dodatkowo zabezpieczają samochód, utrudniając osobom trzecim możliwość zobaczenia, co znajduje się we wnętrzu pojazdu i chroniąc tym samym nasze mienie. Zapewniają także odpowiednią temperaturę w aucie, ponieważ latem sprawiają, że samochód nagrzewa się wolniej, natomiast zimą pomaga utrzymać w nim ciepło. Każdy kierowca powinien mieć jednak świadomość, że za zbyt mocno przyciemnione szyby możemy otrzymać mandat, a nawet stracić dowód rejestracyjny. Dlaczego należy pilnować tego, aby nie były zbyt ciemne? Jakie przepisy to regulują? Czy można mieć przyciemnione przednie szyby? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Przyciemnione szyby a prawo

W Polsce przepisy dotyczące przyciemniania szyb reguluje artykuł 66 pkt 1 ustawy “Prawo o ruchu drogowym”, który mówi o konieczności zapewnienia dostatecznego pola widzenia kierowcy danego pojazdu. Zbyt ciemna barwa szyb może powodować niewielką przepuszczalność światła, co może znacząco ograniczyć możliwości obserwacji drogi i bezpiecznego kierowania samochodem, dlatego należy przestrzegać przyjętych norm w tym zakresie. Jeszcze niedawno ciemne szyby były charakterystycznym elementem auta po tuningu, dziś jednak coraz częściej można się z nimi spotkać również w przypadku samochodów, widywanych codziennie na drogach. Wielu kierowców decyduje się na przyciemnianie samodzielnie, inni korzystają z usług w warsztacie samochodowym, a część producentów nowszych modeli aut decyduje się na taki zabieg jeszcze na etapie produkcji. Właśnie dlatego warto zapoznać się z regulacjami dotyczącymi dozwolonej przepustowości światła, bowiem jedynie wtedy uczestnicy ruchu drogowego będą mogli zachować należyte bezpieczeństwo.

Jaki współczynnik przepuszczalności światła mogą mieć przyciemnione szyby?

Informację o tym, jaki współczynnik przepuszczalności światła powinien być zastosowany w przypadku szyby przedniej i bocznych znajdziemy w paragrafie 8. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, pkt 5 ust. 4 – stamtąd dowiadujemy się, że szyba przednia i boczne powinny mieć współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy niż 70%. Warto jednak pamiętać, że nowe auta mogą mieć przyciemnienie fabrycznie nawet o 30%, dlatego nawet delikatna folia może przesądzić o przekroczeniu norm i złamaniu przepisów – w takiej sytuacji grozi nam mandat od 20 do 500 zł, ale policjant może również zatrzymać nasz dowód rejestracyjny, dopóki nasz samochód nie będzie spełniał odpowiednich norm. Aby uniknąć kary warto mieć przy sobie zaświadczenie o przyciemnianiu szyb wydane przez warsztat lub zakład. Jeśli jednak zdecydowałeś się na taki zabieg na własną rękę, zapisz parametry folii, z której korzystałeś.

Na co zwracać uwagę podczas przyciemnienia szyb w Mielcu i okolicach?

Przede wszystkim, jeśli planujesz przyciemnianie szyb, zawsze korzystaj z folii z odpowiednim atestem ISiC (Instytut Szkła i Ceramiki). Oklejanie auta folią to najszybszy i najłatwiejszy sposób na przyciemnianie szyb, jednak trzeba być czujnym, ponieważ producenci aut często wybierają ciemniejszą barwę szkła, która w połączeniu z folią może naruszać prawo. Wspomniane przepisy dotyczą jedynie szyby przedniej i przednich bocznych, a jeśli nasz samochód ma dwa lusterka boczne, pozostałe można przyciemniać wedle uznania.

Przyciemnianie szyb – Mielec, Sandomierz, Stalowa Wola

Przyciemnianie szyb w Mielcu, a także przyciemnianie szyb w Sandomierzu czy w Stalowej Woli nie stanowi problemu, ponieważ oklejanie szyb ciemną folią jest tanie, dlatego również w zakładach usługa ta nie kosztuje dużo. Jeśli masz wątpliwości, czy sobie z tym poradzisz, zgłoś się do zakładu Oklejanie Aut – Tarnobrzeg, gdzie zrobią to za Ciebie profesjonaliści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *