Psycholog dla młodzieży – kiedy zdecydować się na wizytę?

Młodzież w okresie dojrzewania przechodzi szereg zmian, które mocno oddziałują na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Podstawową zasadą jest słuchanie potrzeb i komunikatów, jakie wysyłają nastolatkowie. Dzieci w tym wieku są zazwyczaj świadome uczuć, jakie im towarzyszą. Nawet jeśli nie rozumieją pewnych procesów, potrafią wyczuć, że problem, który ich dotyka, wprowadza w stan lęku, smutku, czy niepokoju. Jest to jasny komunikat, że dziecko potrzebuje pomocy specjalisty. Dobry psycholog młodzieżowy dokładnie wyjaśni niezrozumiałe procesy i pomoże uporać się z nurtującymi kwestiami. Wiele nastolatek i nastolatków odczuwa wstyd, związany z koniecznością dzielenia się swoimi uczuciami. To właśnie w tym okresie młodzież ma najmniej zaufania do najbliższych. Doświadczeni psychologowie pracują z każdym pacjentem w sposób indywidualny. Fundamentalnymi aspektami są rozmowy oparte na wzajemnym zaufaniu, szacunku i wspólnym dążeniu do celu.

Jak wygląda wizyta u psychologa dziecięcego i młodzieżowego?

Dobry psycholog młodzieżowy przede wszystkim stawia na dialog. Rozmowa to doskonały sposób na wyrażenie emocji. Pozwala ona dziecku przełożyć swoje emocje na słowa, a nie na czyny, co przyczyni się do poprawy samopoczucia. Wysłuchany pacjent czuje się zrozumiany oraz będzie w lepszym nastroju. Bardzo ważnym elementem psychoterapii jest także podejmowanie działań. Można to robić poprzez rysowanie, gry czy zabawy ruchowe. Psycholog pomoże także nauczyć się kontrolować oddech oraz poprawić uwagę i koncentrację, co przełoży się na zmniejszenie stresu u dziecka.

Rola rodziców podczas psychoterapii

W psychoterapii dzieci i młodzieży bardzo dużą rolę odgrywa także rodzic. Dzięki jego wsparciu, dziecko poczuje się docenione oraz szybciej nauczy się nowych umiejętności i zachowań. Ważne, aby rodzice zabierali dziecko na wszystkie wyznaczone spotkania. Zmiana wymaga bowiem czasu i zaangażowania. Rodzic powinien także spotkać się z tereapeutą, aby dowiedzieć się, jakie może podjąć kroki, żeby pomóc swojemu dziecku. Ważne jest także wspólne spędzanie czasu poprzez gotowanie, zabawę, czytanie, itp.

Psychologowie pomagają dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z wszelkimi rodzajami problemów, jakie dotykają obecnie młodego człowieka. Pomagają zarówno z problemami rodzinnymi, szkolnymi czy zdrowotnymi. Doświadczony psycholog pomoże, również w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i przeżyciami, taki jak złość, agresja, smutek, stres czy żałoba.

Zdrowie psychiczne dzieci jest równie ważne, co zdrowie fizyczne. Należy dbać o ich szczęście i poczucie świadomości w kwestii niezrozumiałych zmian i procesów. Warunkuje to sposób postrzegania świata i uczy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *