Wymiana oleju w Łodzi – jak wybrać dobry warsztat?

Wymiana oleju silnikowego to czynność serwisowa, o której nie możesz zapomnieć. Obowiązek taki pojawią się cyklicznie, po przejechaniu pojazdem określonego dystansu. Odpowiednia troska o jednostkę napędową gwarantuje dobre osiągi i długą żywotność. Zadania możesz podjąć się samodzielnie we własnym garażu, jednak lepiej wybrać serwis mechaniczny. Najlepiej, aby wymiana oleju w Łodzi miała miejsce w sprawdzonym warsztacie samochodowym. Dobry garaż to taki, który cieszy się pozytywną opinią, mechanicy znają się na swojej pracy i wykonują ją starannie. Jednocześnie czas wykonania usługi nie jest zbyt długi.

Wymiana oleju silnikowego w Łodzi – do czego służy olej w silnikach spalinowych?

W dzisiejszych czasach nie musisz tak dobrze znać się na mechanice, by wiedzieć, gdzie jest korek spustowy i wlew oleju. Jednak dobrze mieć podstawową wiedzę, ponieważ są one obecne w silnikach spalinowych – benzynowych i diesla.

Olej silnikowy posiada co najmniej dwa ważne zadania. Pierwszym jest smarowanie. Elementy ruchome pracujące z ogromną prędkością nie mogą o siebie trzeć. To powodowałoby nie tylko straty wynikające z oporu, ale też wydzielanie ciepła. Oba czynniki są wysoce szkodliwe dla silnika. Prowadzi to do zatarcia jednostki napędowej, co wiąże się ze sporymi kosztami naprawy. Drugim zadaniem jest chłodzenie. Olej, dzięki systemowi zwanemu płaszczem olejowym obmywa elementy silnika, odbierając od nich ciepło. W ten sposób zapewnia optymalne warunki pracy jednostce napędowej.

Wymiana oleju w Łodzi – jak czytać oznaczenia na opakowaniu?

Jeśli wymiana oleju silnikowego w Łodzi ma miejsce w serwisie, mechanik wie, jakim produktem powinien zalać silnik. Każdy producent na etapie projektowania samochodu określa różne parametry, między innymi rodzaj oleju silnikowego. Chcąc wlać odpowiedni, fachowiec sprawdzi najpierw, czy ma on być mineralny, syntetyczny czy półsyntetyczny. W nowych konstrukcjach używa się dwóch ostatnich. Następnie sprawdzi klasyfikację SEA, która określa między innymi lepkość. Kod ten odnosi się do temperatury zewnętrznej, przy której olej zachowuje swoje własności. Litera W razem z poprzedzającą ją liczbą odnosi się warunków zimowych, czyli niskich temperatur. Pozostała część kodu dotyczy wysokich wartości. Ogólna zasada wynikająca z oznakowania jest taka, że im niższa wartość liczbowa, tym łatwiejszy rozruch silnika w trakcie mrozu. Podobnie jest z drugą częścią kodu dotyczącego wysokich temperatur, co określa się jako „parametr letni”. Im wyższa wartość, tym olej zachowuje zadane parametry w trakcie upałów.

Wymiana oleju w Łodzi – kiedy i gdzie ją wykonać?

O konieczności wymiany może poinformować cię napis na wyświetlaczu albo ogólna kontrolka serwisowa. Najczęściej jednak olej zmienia się zaraz po zakupieniu samochodu używanego, a następne wizyty w serwisie wyznacza przebieg pojazdu. Dystans, po którym płyn uważa się za zużyty, jest opisany w instrukcji obsługi auta. Warto tutaj wspomnieć o olejach typu long life – samochód, który korzysta z takiego produktu, rzadziej odwiedza serwis.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *