Pompy ciepła

Jak działają pompy ciepła?

Dom oraz woda użytkowa mogą być ogrzewane na wiele sposobów. Jednym z najbardziej wydajnych jest zastosowanie pompy ciepła. To metoda nie tylko wydajna, ale i opłacalna. Wynika to z faktu, iż pompa ciepła w znaczący sposób wykorzystuje w swoim działaniu naturalne źródła energii. Może bowiem pobierać ją z powietrza, wody czy gruntu. Jest to zatem rozwiązanie ekologiczne. Tym bardziej że pompa ciepła w trakcie swojego działania nie emituje żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Dobrze zatem znać zasadę działania pomp ciepła oraz to dlaczego warto zastosować takie rozwiązanie.

Czym jest pompa ciepła?

Zacząć trzeba jednak od wyjaśnienia, czym dokładnie jest pompa ciepła. To system grzewczy, który może być stosowany do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Ma swoje zadanie także latem. W tym okresie służy do chłodzenia pomieszczeń. Jak wspomniano wcześniej, pompa ciepła pobiera energię ze źródeł naturalnych. To ogromna zaleta tego rozwiązania. To nie tylko doskonały sposób na ogrzewanie bądź chłodzenie domu, ale również skuteczna metoda dbania o środowisko naturalne. Co ważne, na rynku dostępne są różne modele. Różnią się one rodzajem źródła energii, jaki wykorzystują w swoim działaniu. Wymienić można tu pompy gruntowe, pompy wykorzystujące energię z powietrzna oraz te wykorzystujące energię z wody.

Jak wygląda obieg energii w pompie ciepła?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy jest zastosowany, obieg energii wygląda bardzo podobnie. Każda maszyna posiada oddzielne mechanizmy. Te połączone są za pomocą wymienników ciepła. Wspomniane obiegi podzielić można na trzy rodzaje. Jest to obieg solanki, obieg czynnika chłodniczego oraz obieg grzewczy. Pierwszy pobiera energię z gruntu, z wody gruntowej bądź z powietrza zewnętrznego. Następnie zostaje przeniesiona do obiegu chłodniczego. Tam dochodzi do podwyższenia temperatury pobranej energii. To umożliwia wykorzystanie w elemencie grzewczym, którego zadaniem jest ogrzewanie domu oraz wody użytkowej.

Jak działa pompa ciepła?

Obieg chłodniczy pobiera energię poprzez tzw. parowacz. Dochodzi w ten sposób do zmiany stanu skupienia i parowania źródła ciepła. Doprowadza to do przeniesienia energii do instalacji grzewczej. Dzieje się tak poprzez zastosowanie skraplacza, który sprawia, że energia w postaci gazu zostaje sprężona. Doprowadza to do wzrostu temperatury. Następnie oddawana jest do wody grzewczej, co umożliwia ogrzewanie pomieszczeń.

Dla warto stosować pompę ciepła?

Wykorzystanie pompy ciepła to idealne połączenie ekonomii i ekologii. To możliwość korzystania z wydajnego systemu grzewczego przy niewielkich kosztach. Przypomnieć trzeba, że jest to system sprawdzający się także latem, kiedy chłodzi pomieszczenia. Pompa ciepła to zatem rozwiązanie na cały rok. Ważne jest jednak, aby zamontować urządzenie wysokiej jakości. Także sam montaż systemu musi zostać zrealizowany profesjonalnie. W tym celu należy zwrócić się do fachowej i doświadczonej firmy. Myśląc o montażu pompy ciepła w Chorzowie, warto zapoznać się z ofertą SOLSUM – eksperta w zakresie różnych rozwiązań grzewczych i instalacji fotowoltaicznych.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *