Nawiewniki okienne

Zadbanie o czyste powietrze w mieszkaniu jest kluczem do dobrego samopoczucia. Zachowana świeżość pozwala nam lepiej funkcjonować, dzieci łatwiej mogą skupić się na nauce, a goście nas odwiedzający, uznają nasz dom przyjazny i miły.

Jak zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu?

Nasze domy w okresie zimowym wymagają ogrzewania. Jest ono sporym obciążeniem budżetu i dlatego przesadnie uszczelniamy okna i drzwi, przez które nie ucieknie nam tak ważne dla nas ciepło. Jednak „zapuszkowanie” pomieszczeń grozi nam szybkim nagromadzeniem się niepożądanego gazu CO2, obniżającego poziom sprawności naszego mózgu i mającego negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Zaczynamy mieć bóle głowy, tracimy koncentrację i ogólnie stajemy się ospali.

Aby tego uniknąć, koniecznie musimy zadbać o nawiewniki okienne. Zapobiegniemy wówczas tym niepożądanym stanom. Najnowsze okna zapewniają nam komfort ciszy i ciepła. Dzięki specjalnym ich konstrukcjom niwelowany jest hałas z zewnątrz oraz są termoizolacyjne. Nie ma znaczenia, czy są one w plastikowej oprawie PCV, czy metalowej. Uszczelki bowiem dobrze przylegają do szyb i ram. Dodatkowo zastosowanie podwójnych lub potrójnych szyb zwiększy skuteczność izolacji. Są też z systemem cyrkulacyjnym.

Jakie okna wybrać?

Mając w planach wymianę nieszczelnych starych okien, musimy poszukać takich, które są wysokiej jakości. Muszą to być okna z wentylacją. Obecnie posiadają ją zarówno te przesuwne, jak i otwierane tradycyjnie. Inteligentne okna są wyposażone w urządzenia, które doprowadzają świeże powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany.

Nawiewniki w oknach wymuszają proces cyrkulacji powietrza. Mają one ręczne regulatory, dzięki którym możemy zmniejszać lub zwiększać podaż powietrza z zewnątrz. Wprowadzają do pomieszczeń czyste powietrze, a wypuszczają nadmiar CO2 oraz parę. Dzięki temu zachowuje się mikroklimat w naszym mieszkaniu. Z czasem mogą się rozregulować i wpuszczać do pokoju nieustannie zimne powietrze, najbardziej w czasie silnych wiatrów, co wychładza mieszkanie.

Bardziej nowoczesne rozwiązanie mają okna całkowicie szczelne z wentylacją okienną nawiewno-wywiewną. To możliwość uchylenia okna na bardzo małą odległość, w taki sposób, że między uszczelkami tworzy się niewielka szczelina zapewniająca dostęp powietrza. Tak jak tradycyjne urządzenia do cyrkulacji powietrza, tak i te regulujemy ręcznie.

W jaki sposób uchylimy skrzydło na żądaną odległość i nam się bardziej nie otworzy?

Stare okna miały tylko boczne zawiasy w futrynie i klamkę otwierającą skrzydła. Brak zabezpieczenia przed samoistnym zamknięciem się okna, w razie nagłego silniejszego podmuchu wiatru, groziło stłuczeniem szyby. Obecnie okna są wyposażone w okucia, dzięki którym skrzydło zostanie otwarte na odpowiednią odległość i pozostanie w tej pozycji skutecznie unieruchomione. Jest możliwość otwarcia okna poziomo, jak i pionowo, tworząc lufcik. To wygodne regulowanie otwarcia okna daje pewność także bezpieczeństwu małemu dziecku, a zamek z kluczykiem przy klamce dodatkowo zabezpiecza okno. Okucia takie spełniają również rolę nawiewników w oknach plastikowych.

Decydując się na zakup nowych okien, kierujmy się ich funkcjonalnością. Mają nam dać ciszę, zatrzymać ciepło, uchronić dziecko przed wypadnięciem i skutecznie wentylować powietrze, by był zachowany odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach.

Author: dev5e2