Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

W ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Fotowoltaika montowana jest przez właścicieli domów jednorodzinnych, przedsiębiorców, a nawet rolników. To ekologiczne rozwiązanie, przynoszące również korzyści finansowe. Od momentu uruchomienia panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną, którą można użytkować w celach prywatnych lub odsprzedawać. Ulga termoizolacyjna zapewnia możliwość odliczenia instalacji paneli fotowoltaicznych w rocznym podatku PIT.

 Korzyści montażu fotowoltaiki

Najwięcej energii wytwarzane jest w ciepłych miesiącach i zużywana jest podczas długich jesienno-zimowych wieczorów. Panele fotowoltaiczne mogą działać nawet przed 25 lat. Instalacja przez cały rok przynosi korzyści energetyczne, a koszty jej eksploatacji są dość niewielkie. Cena założenia takiej instalacji fotowoltaicznej w Piasecznie zależy głownie od liczby paneli zamontowanych na dachu budynku lun na gruncie. Większa ilość paneli oznacza większe koszty inwestycji. Dodatkowo należy doliczyć wartość przewodów, konstrukcji mocujących oraz dodatkowych akcesoriów. W przypadku przeciętnego gospodarstwa, zakup i montaż fotowoltaiki  wynosi od 20-30 tys. złotych.  Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne pozwala skorzystać z atrakcyjnej oferty kredytowej.  Istnieje również możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji w ramach programów unijnych. W takim przypadku koszt inwestycji jest prawie nieodczuwalny,  mniejsze rachunki za prąd można zobaczyć już w kolejnym miesiącu rozliczeniowym.  Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii elektrycznej,  montaż fotowoltaiki może przynieść znaczące obniżki rachunków za prąd. Decydując się na instalacje systemu fotowoltaicznego można uniezależnić się od podwyżek cen energii. Tym bardziej im większe podwyżki cen, tym szybciej zwraca się koszt inwestycji.

Panele fotowoltaiczne mazowieckie co wpływa na ich opłacalność?

Na opłacalność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Najważniejszym z nich jest koszt inwestycji, pozwalający wygenerować długofalowe oszczędności w rachunkach za prąd. Na cele kosztów w 80% składa urządzenie oraz pozostałe 20% to koszty związane z pracę elektryków i montażystów.  Na opłacalność fotowoltaiki duży wpływ ma moc zainstalowanych paneli słonecznych, a sama wydajność paneli przekłada się na większą ich opłacalność. Najważniejszy czynnikiem jest ilość energii zużywanej przed dane gospodarstwo domowe. Dokładana analiza rachunków za prąd, wskaże, czy instalacja fotowoltaiczna będzie opłacalna. Na rentowność całego przedsięwzięcia wpływa także nachylenie dachu i jego położenie względem kierunków światła. W przypadku, gdy na dachu nie wystarczająco dużo miejsca baterie słoneczną można ulokować na ziemi. 

Istnieje kilka porad, które sprawiają, że panele fotowoltaiczne stają się bardziej opłacalnym wydatkiem. Warto wybierać tylko  sprawdzone technologie, które mają przetestowane konstrukcje. Zaleca się, aby nie oszczędzać na sercu instalacji, którą stanowi falownik. W przypadku paneli słonecznych montowanych w gospodarstwie domowym, warto rozważyć panele szklane, które na dłużej zachowują wysoką sprawność, przez co na dłuższy czas pozostaną opłacalne. Na rentowność instalacji fotowoltaicznej wpływają również ewentualne usterki, dlatego nie warto oszczędzać na kosztach montażu.

Im droższe ceny energii będą w Polsce, tym więcej oszczędności mogą przynieść panele słoneczne. Jednak wielkość instalacji powinna być ściśle skorelowana z indywidualnymi potrzebami danego gospodarstwa domowego czy firmy. Wyprodukowanie zbyt dużej ilości prądu może nieść za sobą niepotrzebne wydatki, ponieważ osoby prywatne nie mogą odsprzedawać wyprodukowanej energii elektrycznej. Kupując panele fotowoltaiczne nie warto oszczędzać na falowniku, ponieważ musi być dopasowany do mocy paneli, co pozwoli zapewnić maksymalną rentowność inwestycji. Należy wybierać tylko sprawdzone systemy, zapewniające opłacalność fotowoltaiki.

Author: dev5e2