Regały do archiwum

Jakie regały do archiwum wybrać?

W każdej firmie przeprowadzana jest archiwizacja różnego rodzaju dokumentów. Często wymagają tego konkretne przepisy prawa. Aby jednak proces ten mógł być efektywny, konieczne jest przechowywanie dokumentacji w odpowiednio przystosowanych do tego meblach. Muszą one zarówno umożliwiać gromadzenie bardzo dużej ilości wydruków, jak i dawać łatwy do nich dostęp. Dlatego najlepiej postawić na specjalnie przystosowane do archiwizacji regały. W Katowicach kupisz je bez problemu. O czym pamiętać przy ich wyborze?

Rodzaje regałów do archiwum

Na rynku dostępne są różne rodzaje regałów. W przypadku archiwów muszą być to meble specjalnie przystosowane do przechowywania dużej ilości dokumentów. Powinny one odpowiednio optymalizować przestrzeń w pomieszczeniu oraz zabezpieczać papier przed ewentualnym zniszczeniem. Można wyróżnić dwa rodzaje tego typu regałów – mowa tu o regałach stacjonarnych i przesuwnych (mechanicznych oraz elektrycznych).

Pierwszy typ wykorzystywany jest głównie w biurach i bibliotekach. Umożliwiają one dostęp do dokumentów z dwóch bądź tylko z jednej strony. Z kolei dużą zaletą regałów przesuwnych jest to, że świetnie optymalizują przestrzeń. Mechaniczne zwykle montowane są na szynach. Bezpieczniejsze w użytkowaniu są jednak regały przesuwne elektryczne. Wyposażone są bowiem w czujniki elektroniczne oraz blokady z odcięciem zasilania. Dodatkowo system elektroniczny sprawia, że poruszają się bardzo płynnie i nie uderzają o siebie.

Czym kierować się, wybierając regały do archiwum?

Dobre regały do archiwum powinny być przede wszystkim solidne i funkcjonalne. W przypadku tych metalowych pamiętać trzeba, że muszą być one odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Dobrze również, jeśli wyposażone zostaną w boczne oraz tylne ograniczniki. Dzięki temu wszystkie dokumenty stabilnie będą utrzymywać się w regale, bez ryzyka, że spadną.

Oczywiście, pamiętać również trzeba o tym, aby meble dostosowane były do rodzaju pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Oznacza to możliwość ustawienia ich w różnych konfiguracjach. Warto skorzystać z oferty sklepu, który może pochwalić się naprawdę szerokim asortymentem tego typu mebli. Przykładem może być tu firma REGMEB – zwłaszcza jeśli planujesz kupić regały do archiwum w Katowicach.

Usytuowanie regałów do archiwum

Sam zakup regałów do archiwum do jednak nie wszystko. Muszą być one jeszcze odpowiednio usytuowane w pomieszczeniu. W przypadku tych stacjonarnych zachowana powinna zostać odległość 5 cm od ściany. Natomiast przejście między regałami musi wynosić minimum 80 cm – dzięki temu nie będzie żadnych trudności w poruszaniu się między nimi i korzystaniu z nich. Pamiętać także trzeba, aby pod meblami i nad nimi zachowana była właściwa cyrkulacja powietrza. Ważne jest także to, aby regały, zarówno stacjonarne, jak i przesuwane, zawsze ustawiane były prostopadle do okien. W innym przypadku promienie słoneczne mogą negatywnie oddziaływać na dokumenty.

Author: dev5e2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *